16 February 2013

Idzie lato & Summer is coming

Rano dostałam wiadomość od Sarah, że dostała już paczuchę, więc mogę wszystko opublikować. Ja nadal czekam na przesyłkę z Anglii i mam nadzieję dostać ją w poniedziałek. Muszę się uzbroić w cierpliwość.
Składniki, które wybrałam to: pasujące kolorami akrylowe koraliki, piękne ceramiczne korale oraz minerały (ametyst, chalcedon, marmur, cytrynit). Dodałam okrągłe metalowe przekładki i zapięcie. Jeżeli chodzi o element główny, to zrobiłam go z cernitu, hm...właściwie to je, bo powstały dwie centralne zawieszki. Chciałam, żeby Sarah sama wybrała co lepiej będzie się komponować. Kolory są utrzymane w letniej tonacji, bo po przejrzeniu tego wysyłałam poprzednio, chciałam dodać trochę więcej energii. Mam nadzieję, że się Wam spodobają.
Morning I got an email from Sarah that she's received a package with the beads I've sent, so I can publish everything now. Unfortunately I'am still waiting for parcel from England. I guess that I just have to be more patient. 
The ingredients I've chosen are described on the second photo, but I want to tell you about the focals I've made. I've done two, cause wanted Sarah to chose what goes better with her idea. The colours I've chosen for this Bead Soup Blog Party are really in summer spirit. My past ingredients were quite subdued so this time I wanted to add some energy :) I hope you'll like it!

7 comments:

 1. Eh, pozazdroscic :) Przecudne :)

  ReplyDelete
 2. Just love all the color and energy

  ReplyDelete
 3. Dziękuję bardzo :)
  I am glad, cause these colours aren't my comfort zone and I tried to match them the best I could.

  ReplyDelete
 4. Beautiful colour choices.

  ReplyDelete
 5. love the colors. Curious to see the end result

  ReplyDelete
 6. I'm trying to visit as many of the blogs as I can in the blog party. Can't wait to see what you've gotten in the mail from your partner. The beads you sent are beautiful.

  ReplyDelete
 7. Did you make the focals? Love the colors. Got my soup yesterday!

  ReplyDelete

Każdy komentarz jest dla mnie ważny, więc bardzo dziękuję za to, że uczestniczycie w tworzeniu tego bloga i oceniacie moje prace.
Every comment matters for me so I want to say 'thank you' for participating in blog life and also create it.