16 March 2014

What I got from Australia

Kiedy po wyczerpującym tygodniu i niezbyt przyjemnych szkolnych wiadomościach, przyszła do mnie paczka z Australii, mogłam się cieszyć tylko tym. Po obejrzeniu zawartości miałam źrenice jak 5zł. Tyyyle radości w jednej paczce. Corrie nie tylko zapakowała ogromną ilość koralików, ale trafiła też z kolorami (zresztą niczego innego się nie spodziewałam, bo mamy podobny gust). Zrobiła dla mnie piękne koralikowe zapięcie typu toggle, upakowała chyba ze 100 gram maleńkich toho i inne błyszczące cuda, takie jak te lśniące granatowe perły i fioletowe bicone. Nie miałam jeszcze okazji nic z nich zrobić, ale już zaplanowałam sobie jeden szydełkowy naszyjnik. Chcę podejść do tematu bardzo ambitnie i mam nadzieję, że nie zabraknie mi na to wszystko czasu.

When after this exhausting school week I finally got a package with ingredients, I could only think about what I'm going to do with it. After opening the letter I was immensely surprised. Sooo much joy in one parcel! Corrie had packed so many beautiful things in it and the colours were perfectly matched to my style (I know they would be, because we have a similar taste). She'd made a toggle clasp from dozens of seed beads, she stuffed about 100 grams of tiny toho and other shiny little wonders like those splendid pearls and the violet bicones. I didn't have an opportunity to make anything out of them, but I'm thinking of a nice crochet rope necklace. I'm trying to be more ambitious this time and I just hope I won't fail.
So you go and watch all the goodies and Corrie - Thank you so much! ^^
4 comments:

 1. Ale masz szczęście.. Po prostu brak słów! Cudne!

  ReplyDelete
 2. Przepiękne, a kolorki bajka;)

  ReplyDelete
 3. I can't wait to see what you make. Hopefully it helps you de-stress after you exams too.

  ReplyDelete
 4. Gorgeous colors and love the contrast between white and dark pearls!!! And that focal is simply beautiful.You'll hae a lot of fun!

  ReplyDelete

Każdy komentarz jest dla mnie ważny, więc bardzo dziękuję za to, że uczestniczycie w tworzeniu tego bloga i oceniacie moje prace.
Every comment matters for me so I want to say 'thank you' for participating in blog life and also create it.